E-ticaretin Büyümesi İstihdamı Azaltıyor

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog E-ticaretin Büyümesi İstihdamı Azaltıyor
28 Ekim 2020, 11:42 0 Yorum 2041 Okuma

 

New York Times'ta yayınlanan yazıda Amerika'da gerçekleşen e-ticaret alışverişlerinin, tüm perakende satışlara oranının %8,4 olduğu belirtilmekte.

E-ticaret sitelerinin perakende sektöründe istihdama olan etkisi ise oldukça yüksek.
Günden güne artan elektronik ticaret, istihdam da ciddi değişikliklere sebep olmakta.
E-ticaret sitelerinin gerçekleştirdiği istihdam oranı son beş yıl içerisinde offline-çevrimdışı-geleneksel ticarete göre iki katına çıkmış durumda.

E-ticaret pazarının büyümesine paralel olarak istihdam artsa da, geleneksel ticaret yapan alışveriş merkezleri, depo, kulüpler ve marketlerdeki oranla, eticaret sitelerinin istihdam sayısı oldukça düşük kaldığı görülmektedir.

E-ticaret siteleri, daha az personel ile daha fazla ürün satışı yapabilmektedirler.
E-ticaret firmaların neredeyse dörtte üçü, dört veya daha az sayıda çalışan bulundurmaktadır. ABD'de her 40 istihdamdan birisi e-ticaret yapan şirketler tarafından karşılanmakta.
Çevrimiçi şirketler işçilerine daha yüksek ortalama ücret ödese de, perakende istihdama göre perakende satışlarda daha fazla etkiye sahiptir. Ayrıca, yeni çevrimiçi firmalar tarafından yaratılan yüz binlerce istihdam imkânları geleneksel perakendecilerin mevcut kayıplarını da karşılamaya yetmemektedir.

Diğer taraftan, söz konusu yeni istihdam imkânlarını yaratan firmalar daha çok bir kaç büyük şehir ve teknoloji merkezi içinde yoğunlaşmıştır. Küçük şehirler ve kırsal bölgelerdeki geleneksel perakende istihdamının yaklaşık %23'ünü oluştururken, bu bölgelerdeki toplam istihdamın yalnızca %13'ü elektronik alışveriş firmalarına atfedilmektedir.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum